Keski{0}}--suuri pistoke-hybridi-MPV-markkinoillaForthing Xinghai V9erottuu sijoituksestaan "sopii yrityksille ja perheille". Dongfeng Forthingin "Super Cube EMA -arkkitehtuuriin" rakennetussa lippulaivamallissa yhdistyvät erittäin pitkä, kattava 1 300 km:n toimintasäde, 5,23 -metrinen täysikokoinen-runko ja joustava seitsemänpaikkainen asettelu. Se tarjoaa sekä yritysvastaanotossa odotetun arvostuksen että perhekäytön edellyttämän monipuolisuuden. Noin 200 000 yuania hinnoiteltu Xinghai V9 kilpailee suoraan 400 000 yuanin luksusluokan MPV-segmentin kanssa, jota aiemmin hallitsivatBuick GL8jaDenza D9. Verrattuna samankaltaisiin-hinnoiteltuihin kilpailijoihin, kuten Trumpchi E8 ja BYD Xia, se määrittelee arvon uudelleen keski---suuren MPV-segmentin "premium-kokoonpanolla, tilavalla sisustuksella ja huolettomalla-vapaalla kantamalla".
Ulkomuoto: kiinalaista estetiikkaa, rohkeaa mutta käytännöllistä


Forthing Xinghai V9:ssä on "Qingyun Ladder" -etu{1}}design. Yhdeksän vaakasuoraa säleikköä on yhdistetty phoenix--siipi--tyylisiin LED-ajovaloihin, jotka tasapainottavat yritysauton valtaa perheauton lämpöön. Voyah Dreamerin aggressiivisempaan etuosaan verrattuna Xinghai V9 näyttää ystävälliseltä ja monipuoliselta. Säleikön kromiyksityiskohdat parantavat hienostuneisuutta, kun taas kolmiosainen-etupuskuri sivutuuletuksineen parantaa aerodynamiikkaa ja jäähdyttää jarruja suurilla nopeuksilla. Ajovalot tukevat automaattisia sytytys- ja sammutustoimintoja sekä viivästettyä{10}}poiskytkentätoimintoja, jotka tarjoavat voimakkaan valaistuksen myös vaikeissa ajo-olosuhteissa. Suunnittelu yhdistää kiinalaiset esteettiset periaatteet säilyttäen samalla käytännöllisyyden.


Sivulinjat ovat tasaiset, ja 5230 mm:n pituus yhdistettynä 3018 mm:n akseliväliin luo harmoniset mittasuhteet ja tilavan sisustuksen. Suora katto maksimoi pääntilan kaikille matkustajille. Kaksi sähköistä liukuovet ovat vakiona, mikä helpottaa sisään- ja poistumista erityisesti vanhuksille, lapsille tai liikematkustajille. Kromattu oviverhoilu sopii yhteen 18{6}}tuumaisten monipuolaisten pyörien kanssa, jotka on suunniteltu aerodynamiikkaa ja vähäistä melua varten. Kori sisältää myös kiinnityspisteet kattotelineen tavaratilan laajentamiseksi.


Takaosan muotoilu on minimalistinen ja tyylikäs. Täysleveät LED-takavalot takaavat hyvän näkyvyyden yöllä, ja FORTHING-logo parantaa tuotemerkin tunnettuutta. Dramaattiseen verrattunaZEEKR 009, Xinghai V9 näyttää rauhalliselta ja hienostuneelta. Piilotetut pakoputket ja hopeanvärinen takapuskurilevy lisäävät käytännöllisyyttä ja mukautuvat nykyaikaisten uusien-energiaajoneuvojen suunnittelutrendeihin. Sähkökäyttöinen takaluukku tukee käsien vapaata-avautumista tavaroiden kuljettamisen helpottamiseksi.
Sisustus: Ylellinen, hiljainen, älykäs ja mukava


Mökki on suunniteltu "kiertäväksi tähtilaivaohjaamoksi", jossa on käytetty ympäristöystävällisiä materiaaleja, jotka sopivat lapsille ja vanhuksille. Keskialueella on kaksi 12,3-tuumaista näyttöryhmää ja 12,3 tuuman keskuskosketusnäyttö, jonka tehonlähteenä on Qualcomm Snapdragon 8155, mikä varmistaa sujuvan suorituskyvyn ja nopean reagoinnin. Fyysiset painikkeet jäävät ilmasto- ja ajotilan säätimiin turvallisemman käytön takaamiseksi ajon aikana. Elektroninen vaihdevipu on ergonomisesti suunniteltu, ja lähellä on langaton lataus ja USB-C-portit.




3018 mm:n akseliväli tarjoaa runsaasti sisätilaa. Toisessa rivissä on ilmailu-tyyliset istuimet, joissa on sähkösäätö, tuuletus, lämmitys ja hierontatoiminnot. Jalkatuki voidaan pidentää "tasaiseen" asentoon. Kolmannessa rivissä on 4/6-jako, ja se tarjoaa 455 mm jalkatilaa aikuisille välttäen tavallisia MPV-kolmannen{8}}rivin rajoituksia. Jopa 180 cm pitkällä matkustajalla on pääntilaa kolmannessa rivissä. Yleinen mukavuus ylittää Wey Gaoshanin mukavuuden.


Ajoneuvossa on monikerroksinen äänieristyslasi-, takalasi, ja se tarjoaa hiljaisen ohjaamon, joka on verrattavissa ylellisiin MPV-ajoneuvoihin, mikä ylittää äänieristyksensä Trumpchi M8:n. Sisätilojen tunnelmavalaistus tukee 10 väritilaa, jotka luovat erilaisia ilmapiiriä yritys- tai perhekäyttöön. Keski-korkea-korkeussuunnassa on 360 asteen panoraamakamerat, mukautuva vakionopeussäädin ja ääniohjaus navigointiin, ilmastoon ja viihteeseen. Kuljettajan istuin tukee 6{10}}suuntaista säätöä ristiselän tuella, mikä takaa mukavuuden pitkän matkan.
Alusta ja käsittely
Xinghai V9 käyttää MacPhersonin etujousitusta + takana olevaa moni-linkistä riippumatonta jousitusta, joka on säädetty mukavuuteen. Sähköinen ohjaustehostin on kevyt alhaisilla nopeuksilla kaupunkiajossa ja vakaa suurilla nopeuksilla. Kori käyttää 65 % lujaa -terästä häkki-maisessa rakenteessa vääntöjäykkyyden takaamiseksi, mikä varmistaa vakauden kaarteissa. Poikittainen tukitanko parantaa entisestään korin jäykkyyttä epätasaisilla teillä.


Voimansiirto ja polttoainetehokkuus
Xinghai V9 PHEV:n voimanlähteenä on 1,5 T:n pistoke-hybridijärjestelmässä: 1,5 T moottori (113 kW), sähkömoottori (150 kW), yhdistetty järjestelmän teho 228 kW, vääntö 540 N·m, yhdistetty 1-vaihteiseen DHT-vaihteistoon. Kiihtyvyys 0–100 km/h on parempi kuin Trumpchi E8. Sähkökäyttö mahdollistaa hiljaisen päivittäisen työmatkan. 34,9 kWh:n LiFePO4-akku tarjoaa 200 km:n sähköisen toimintasäteen ja 1300 km:n kattavan toimintasäteen. Polttoaineenkulutus tyhjentyneellä akulla on 5,27 l/100 km, ja pikalataus 30-80 %:sta kestää vain 18 minuuttia.


Rahtikapasiteetti ja käytännöllisyys
Xinghai V9:n tavaratilan tilavuus on 593 litraa, ja se voidaan laajentaa 2616 litraan kolmannen rivin ollessa taitettuna. Siihen mahtuu matkatavarat, urheiluvarusteet tai se voi toimia väliaikaisesti siirrettävänä säilytystilana. Huolellinen säilytystila sisältää syvän keskikonsolin, ovitaskut ja selkänojan taskut.


Hinta ja markkinoiden kilpailukyky
Xinghai V9 on hinnoiteltu yli 50 % halvemmalla kuin ylelliset MPV:t, kuten Buick GL8 ja Denza D9, mutta siinä on kaksi sähköistä liukuovet, sähköinen takaluukku ja 200 km puhtaasti sähköinen toimintamatka. Verrattuna Trumpchi E8:aan ja BYD Xiaan se tarjoaa suuremmat mitat, pidemmän kantaman ja joustavamman tilan. Takuu: 8 vuotta / 160 000 km, akun käyttöikä ensimmäiselle omistajalle. Lähi-idän ja Keski-Aasian markkinoilla sen pitkä kantama ja kestävyys sopivat monimutkaisille teille ja pitkille{12}}matkoille. Verrattuna katumaastureihin, kuten Lincoln Nautilus, se tarjoaa joustavamman tilan ja pienemmän energiankulutuksen, mikä tekee siitä ihanteellisen sekä yritys- että perhekäyttäjille.
Johtopäätös
2026 Forthing Xinghai V9 korostaa "ensiluokkaista kokoonpanoa, tilavaa sisätilaa ja huoletonta kantamaa". Se tasapainottaa yrityksen arvovallan ja perheen käytännöllisyyden. Siinä ei ole ZEEKR 009:n aggressiivista suorituskykyä, mutta se täyttää päivittäiset ja pitkän matkan-tehotarpeet. Se on edullisempi kuin Voyah Dreamer, mutta tarjoaa silti ylellisiin MPV-autoihin verrattavan mukavuuden.Sopii arvoa etsiville perheille ja kustannustehokkuuteen keskittyville yrityskäyttäjille.
Tekniset tiedot2026 Forthing Xinghai V9
| Parametrit | Erityinen kokoonpano |
| EXW | $40,096 |
| Valmistajat | Dongfeng Fengxing |
| taso | Keski{0}}–-suuri MPV |
| Energiatyyppi | Kytke{0}}hybridi |
| Aloituspäivämäärä | 2026/1/29 |
| moottori | 1.5T 154hv L4 turboahdettu moottori |
| Moottorin suurin teho (kW) | 113 |
| Sähkömoottoreiden kokonaisteho (kW) | 150 |
| Sähkömoottorin kokonaisvääntömomentti (N·m) | 310 |
| vaihdelaatikko | 1-vaihteinen DHT-hybridivaihteisto |
| Pituus × Leveys × Korkeus (mm) | 5248×1920×1950 |
| Kehon rakenne | 5-ovinen 7-paikkainen MPV |
| Suurin nopeus (km/h) | 180 |
| 0-100 km/h kiihtyvyys (s) | 9.5 |
| WLTC yhdistetty polttoaineenkulutus (l/100km) | 1.2 |
| WLTC puhtaasti sähköllä kantama (km) | 160 |
| CLTC yhdistetty toimintamatka (km) | 1300 |
| Ajoneuvon takuuaika | Kahdeksan vuotta tai 160 000 kilometriä |
| Ensimmäisen omistajan takuupolitiikka kolmen avainelektroniikkaan (akku, moottori ja elektroniset ohjaimet) | Elinikäinen takuu / ei{0}}kaupallinen |
| ajotapa | Etu-moottori, etu-veto |
| Istumajärjestys | 2002/2/3 |
| Sivuliukuovityyppi | Kaksipuolinen{0}}sähkö |
| Ulkoinen vaihtovirtapurkausteho (kW) | 6 |
FAQ
Q1: Mitkä ovat vuoden 2026 Forthing Xinghai V9:n tärkeimmät edut?
V: Neljä keskeistä kohtaa: 1) Erittäin pitkä kantama: 200 km puhtaasti sähköllä, 1300 km yhdistettynä, eliminoi kantaman ahdistuksen. 2) Joustava tila: 2+2+3 seitsemän-istuimen asettelu, kolmannen rivin taitokset laajentavat tavaratilan tilaa 2616 litraan. 3) Kustannus-, edullinen 12,3-tuumaiset kaksi näyttöä vakiona. 4) Mukava ajo: runko on viritetty mukavuuteen, monikerroksinen äänieristetty lasi.
Q2: Millainen on tila ja ajomukavuus?
V: Korin koko 5230×1920×1820 mm, akseliväli 3018 mm. Toisen-rivin lentoistuimet ilmanvaihdolla, lämmityksellä ja hieronnalla; jalkatuki ulottuu "litteään" asentoon. Kolmannen -rivin jalkatilaa 455 mm, aikuiset ajavat mukavasti. Tasakatto maksimoi pääntilan. Monikerroksinen äänieristetty lasi eristää melua. Mukavampi kuin Trumpchi M8.
Q3: Entä teho ja polttoaineenkulutus?
A: 1,5T PHEV, kokonaisteho 228 kW, vääntö 540 N·m. Tasainen, voimakas kiihtyvyys. Sähkösäde 200 km, yhdistetty 1300 km. Kulutus 5,27l/100km.
Q4: Onko akku turvallinen ja nopea ladata?
V: 34,9 kWh LiFePO4, läpäissyt 200+ turvallisuustestit, IP68, lämpökarkaamisen esto. Pikalataus 30 %-80 % 18 minuutissa. Virallinen pitkäaikainen takuu.
Q5: Miten hinta vertautuu ja sopiiko se yritykselle?
V: Hinta on paljon alhaisempi kuin Buick GL8 ja Denza D9, tavalliset kaksoissähköliukuovet, nahkaistuimet, 360 asteen panoraamakamera. Ympäristöystävälliset materiaalit ja hiljainen ohjaamo vastaavat yritysten vastaanottotarpeita. Pidempi kantama ja joustava tila tekevät siitä ihanteellisen-kustannustietoisille yrityskäyttäjille.
Suositut Tagit: 2026 forthing xinghai v9 phev mpv, Kiina 2026 forthing xinghai v9 phev mpv toimittajat

